SHS Award and Scholarship Recognition
SHS AWARD AND SCHOLARSHIP RECOGNITION CEREMONY
Graduation/Commencement Awards
Community Awards
- Diane Ferrell Catlett Memorial Scholarship
- The Bob Edgar Government Service Award
- Greater Springfield Business Association
- Lewensohn Family Award
- The Johnson Family Scholarship
- Regina O'Brien Memorial Scholarship
- Springfield Education Association
- SHS Alumni Association Pride of the Class Award
- John Gary Sulzer Memorial Scholarship
- Garden Club of Springfield
- The Glenn Brunner Memorial Award
- Keith E. Janusziewicz Memorial Award
- Springfield Ambulance Corps, William Myers Scholarship
- Springfield Lioness Club, Volunteerism Award
- SESPA Award
- Springfield Hanby Masonic Lodge Scholarship
- McGlone/Zulli Memorial
- Sun East Federal Credit Union People Helping People
- Springfield American Legion Post 227 Service Award
- Class of 1969 Scholarship
Diane Ferrell Catlett Memorial Scholarship
The Bob Edgar Government Service Award
Greater Springfield Business Association
Lewensohn Family Award
The Johnson Family Scholarship
Regina O'Brien Memorial Scholarship
Springfield Education Association
SHS Alumni Association Pride of the Class Award
John Gary Sulzer Memorial Scholarship
Garden Club of Springfield
The Glenn Brunner Memorial Award
Keith E. Janusziewicz Memorial Award
Springfield Ambulance Corps, William Myers Scholarship
Springfield Lioness Club, Volunteerism Award
SESPA Award
Springfield Hanby Masonic Lodge Scholarship
McGlone/Zulli Memorial
Sun East Federal Credit Union People Helping People
Springfield American Legion Post 227 Service Award
Class of 1969 Scholarship
- The Community Foundation
- Daniel Curran Memorial Award
- Casey Feldman Memorial Award
- Dr. Robert N. Grove Living Scholarship
- Marquita Miller Memorial Scholarship
- A+College Financial Solutions
The Community Foundation
Daniel Curran Memorial Award
Casey Feldman Memorial Award
Dr. Robert N. Grove Living Scholarship
Marquita Miller Memorial Scholarship
A+College Financial Solutions
School Awards
- Steve Stefani Memorial Award
- John P. Zappacosta Memorial Scholarship Fund
- United States Air Force Academy Nomination Presentation
- National Merit Commended Students
- 800 Society - Math
- 800 Society - Math 2
- Top Male and Female Athlete Award
- ACT Perfect Score & National Merit Finalist
Steve Stefani Memorial Award
John P. Zappacosta Memorial Scholarship Fund
United States Air Force Academy Nomination Presentation
National Merit Commended Students
800 Society - Math
800 Society - Math 2
Top Male and Female Athlete Award
ACT Perfect Score & National Merit Finalist
Department Awards
Admin Tech
Charles Dawson Scholarship - Kim Loc
Administrative Technology Department Award - Ryan Joseph Henry
Administrative Technology Entrepreneur Award - Casey Anne McAnnally
Graphic Arts Award - Vincent Lin
Academic Excellence Medallion - Carli Johnston, Emily Gowman, Jordan Postiglione
Helen J. Beldecos Admin Tech Award - Shawn Tyler Atkins
The Hushion Admin Tech Award - Alexa Leigh Agovino
Industrial Tech
Architectural Design Aware - Alissa Kinney
Engineering Design Aware - Alana DiRenzio, Rachel Beresford
Fabrications Award = Jack Hirt
Industrial Materials Award - Shannon Cutcliff
Academic Excellence Medallion - Timur Bedelbaev
Glen G..Hartley Technology Scholarship Award - Connor Sturgeon
George M.Trout Industrial Tech Award - Timur Bedelbaev
Music
Music Department Award - Antoinette Huegel
Academic Excellence Medallion - Laura Hopf
Albert Desiderio Memorial Scholarship - Alex Nathanson
Director's Award for Band - Deja Boston
National School Marching Award - Ethan Kraft
Louis Armstrong Jazz Award - Alex Kane
John Philip Sousa Band Award - Laura Hopf
Director's Award for Orchestra - Nora Larkin
National School Orchestra Award - Angela Thornton
Director's Award for Choir - Angela Thornton